15 Kasım 2012 Perşembe

YOĞURT ALIRKEN DİKKAT!Bana ulaşan aşağıdaki uyarı üzerine, ilk defa bir yoğurt kabının altındaki işaretlere


dikkat ettim... Hepsinin bir anlamı var şüphesiz. Ama özellikle biri çok önemli...

Bu uyarı ile, son kullanma tarihi kadar, belki daha da önemli bir bilgi sahibi oldum.

Bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum...

Bu uyarıyı okuduğunuzda, tercihiniz olan markanın kabının altına bir bakmanızı,

bu bilgileri de sevdiklerinizle paylaşmanızı öneririm.

Sağlıklı yaşam dileklerimle...YOĞURT ALIRKEN DİKKAT!

Yoğurt alırken artık markaya göre değil, kullandığı plastiğe göre de tercihinizi yapın.

Maalesef aynı firma, farklı marketlere, farklı plastik kaplarda ambalajlanmış yoğurtlar gönderebiliyor. Daha ucuz marketlere yoğurtları adi plastik ambalajlarda, lüks semtlerdeki marketlere ise daha kaliteli plastik ambalajlarda gönderiyor. Yani ayırım yapıyor.

Şimdi plastik yoğurt kaplarında, bazı firmalar artık polipropilen kullanmaya başladı.Nasıl anlıyoruz?

Kabın altına veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan

bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde 5 rakkamı vardı. 5 numara “polipropilen”dir, altında da zaten "PP" yazar.DİKKAT! 3, 6 ve 7 yazanları almayın, “5” yazmalı...Plastikte kanser tehlikesi... Hangi plastikler zararlı?

Plastikler türlerine göre sınıflandırılıyor. Bu türler 1’den 7’ye kadar numaralandırılıyor.

Özellikle 3, 6 ve 7 no’lu plastiklerden uzak durmak şart! O halde hangi plastik türünün zararlı olduğunu anlamak için öncelikle numarasına bakmak gerekiyor. Herhangi bir plastik ürün alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Ya bağımsız, ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı görebilirsiniz. Eğer ürünün altında hiçbir rakam yoksa aman dikkat! Türkiye'de özellikle semt pazarlarında satılan ürünlerde yok! Numara varsa işiniz daha kolay.

Peki hangi numara, hangi üründe kullanılıyor? Hangileri zararlı, hangileri değil? İşte evde kullanılan plastikleri ayırmanız için üçgen içindeki numaralar hakkında bilmeniz gerekenler:1. PET veya PETE Polietilen: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsızdır.2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. Zararsızdır.3. PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır!4. LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.5. PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.6. PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. Zararlıdır.7. DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Zararlıdır.3, 6 ve 7 numaralı plastik kaplar içinde ambalajlanmış gıdalardan uzak duralım!..

2 yorum:

  1. Bilmiyordum,paylaşım için çok teşekkürler.Hemen alışverişleri yapan eşime söyledim dikkat edecek.Zaten pek pimpiriklidir bu konularda :)

    YanıtlaSil
  2. CANIM ÇOK FAYDALI BİR BİLGİ PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL

    YanıtlaSil

Beni yorumsuz bırakmayın lütfen. Yazdığınız her yorum benim için çok değerli.